“Kopš Linde (iepriekš AGA) CO2 padeves iekārtas uzstādīšanas brīža pagājušajā gadā mūsu tomātu stādi ir izturīgāki un veselīgāki, kā arī tomāti ir lielāki, pilnīgāki un saldāki. Par gardajiem tomātiem saņēmām pat atzinību no klientiem,” piebilst Mats Ūlofsons (Mats Olofsson), uzņēmuma Vikentomater vadītājs.
Oglekļa dioksīda padeves iekārta ir moderns lauksaimniecības risinājums, ko var izmantot, lai uzlabotu gurķu, tomātu un lapu salātu ražas apjomu. Parastā gaisā oglekļa dioksīda koncentrācija ir aptuveni 400 ppm, bet pētījumos pierādīts, ka vairums augu aug labāk tādā vidē, kurā oglekļa dioksīda koncentrācija ir no 600 līdz 1000 ppm. Papildu oglekļa dioksīds ir īpaši svarīgs, izmantojot mākslīgo apgaismojumu, jo zema oglekļa dioksīda koncentrācija var aizkavēt stādu augšanu, tādējādi samazinot mākslīgā apgaismojuma radīto ietekmi.
Ja siltumnīcas gaisam tiek pievadīts oglekļa dioksīds, tas uzlabo augu fotosintēzi, nodrošinot izturīgākus, veselīgākus dārzeņus. Turklāt ražas apjoma pieaugums ir līdz pat 25–30 procentiem. Turklāt palielināts oglekļa dioksīda saturs nodrošina agrāku ražu un uzlabo augu noturību pret slimībām un kaitēkļiem.
Iepriekš, lai nodrošinātu siltumnīcai nepieciešamo papildu CO2 koncentrāciju, uzņēmums Vikentomater dedzināja dabas gāzi. Taču pēc Linde (iepriekš AGA) jaunās iekārtas uzstādīšanas siltumnīcai iespējams pievadīt līdz trīs reizēm lielāku CO2 apjomu, būtiski samazinot ietekmi uz vidi.
Vikentomater ir viens no aptuveni 20 tomātu audzēšanas uzņēmumiem Zviedrijas dienvidu reģionā, kas iegādājies Linde (iepriekš AGA) CO2 pievades iekārtu. Linde (iepriekš AGA) tirdzniecības pārstāvis, kurš ir šī veiksmes stāsta līdzautors, ir Tomass B. Kārlsons (Thomas B Carlsson).
“Šī tehnoloģija sastāv no CO2 tvertnes un iztvaicētāja, kas tiek izmantots, lai siltumnīcā sūknētu pareizo CO2 apjomu. Lai nodrošinātu optimālu labumu tomātu stādiem, mēs izmantojam arī iztvaicētāja radīto aukstumu, lai samazinātu temperatūru apkures katla telpā,” skaidro Kārlsons, piebilstot, ka ar uzņēmumu Vikentomater viņš sazinājies vairākus gadus, pirms Mats Ūlofsons beidzot piekritis šajā tehnoloģijā ieguldīt līdzekļus.
“Faktiski es neticēju, ka Linde (iepriekš AGA) norādītie skaitļi ir precīzi,” atzīst Mats Ūlofsons. “Viss šķita pārāk labi, lai atbilstu patiesībai.”
2017. gadā pēc Linde (iepriekš AGA) CO2 tehnoloģijas uzstādīšanas uzņēmums Vikentomater izaudzēja 20 tonnas tomātu vairāk nekā iepriekšējā gadā, un ražas pieaugums bija par aptuveni desmit procentiem.
“Šāda raža bija, neraugoties uz faktu, ka slikto laikapstākļu dēļ tomātus stādījām divas nedēļas vēlāk. Pagājušais gads pēc saules gaismas stundām bija reģistrēts kā viens no tumšākajiem Zviedrijā. Tas ir faktors, kura dēļ ražas apjoms normālos apstākļos būtu mazāks,” turpina Mats Ūlofsons. “Taču ar Linde (iepriekš AGA) CO2 padeves tehnoloģiju mūsu ražas apjoms ir pieaudzis, nevis samazinājies.”
Iepriekšējais gads uzņēmumam Vikentomater bija patiešām labs, un Ūlofsons uzskata, ka 2018. gads būs vēl ražīgāks.
“Viss atkarīgs no laikapstākļiem,” atzīst Mats. “Ja šis gads būs saulains, esmu pārliecināts, ka mūsu raža būs pat labāka.”